Rowing
Men M8+ • Heats
Time trial -
Sep 08, 2022 • 10:56 • Golden Horn
FINISHED

Time trial

Place Lane University Result
1. 8
11:03
Institute of Technology (GER)
Raphael Muehlpfort
Karl Thomas Draper
Rupert Pretzler
Philip Thein
Lenz Kiefer
Lars Von Deyn
Marvin Ruedt
Adrian Seiler
Jonas Fitz
2:52.98
2. 5
11:00
University of Lyon (FRA)
Corentin Constanza
Julien Gadoud-kieffer
Gwendal Keller
Pierre-emmanuel Leveque
Paul Tixier
Julien Monveneur
Samuel Arque
Hugues Larcheveque
Clement Assier
2:54.66
3. 1
10:56
Charles University (CZE)
Jaroslav Hellebrand
Petr Pivko
Vit Baldinus
Eliska Olivikova
Premysl Piskor
Vilem Pachman
Antonin Marik
Jacob Adam Giesbrecht
Miroslav Jech
2:54.80
4. 6
11:01
Marmara University (TUR)
Hamza Avunduk
Aydin Inanc Sahin
Yasemin Karasoglu
Serkan Erkal
Samet Kaban
Esat Emin Copur
Suleyman Sahin
Kaan Yilmaz Aydin
UlaŞ Kurt
2:57.66
5. 4
10:59
Institute of Technology Aachen (GER)
Tim Bauerle
Anna Charlotte Luelfing
Lars Hoepken
Ben Goslich
Sahib Kahlon
Johannes Hackenbroch
Aaron Crux
Lauritz Kamphaus
Vincent Schmitz
Maximilian Rawie
2:58.18
6. 7
11:02
Inst. Tech. Zurich (SUI)
Patrick Meyer
Jean Kaufmann
Peter Loosli
Moritz Scharnhoelz
Nicola Keller
Matthew Wang
Luca Nadig
Tobias Schuler
Guglielmo Pacifico
3:01.14
7. 3
10:58
Imperial College London (GBR)
Harry Stevens
Zahir Ala
Daniel Kirwan
Ben James
Finn Bannister
Omar Ben-gacem
Max Ridgwell
Callum Williams
George Shaw
3:01.22
8. 9
11:04
Pomeranian Med. Uni. (POL)
Jeremi Zamojcin
Maria Sachaj
Filip Balazy
Eirik Nordaas
Michał Gut
Oliwer Huzarski
Jerzy Bajko
Piotr Lisowski
Audun Nordaas
3:05.05
9. 11
11:06
Norwegian Economics School (NOR)
Eilif Skarstein Jakobsen
Gunnar Saevig
William Jensen
Jon Heine Toftegaard
Lars Olsen Sæberg
Christian Ziesler
Ole Fredrik Odfjell
Johannes Jansen Heggeboe
Ola Alvik Bjorkavag
3:13.71
10. 10
11:05
Kadir Has University (TUR)
Efe Dirik
Metehan Kara
Yusuf Abdan
Necmi Batuhan Acar
Adnan Eren Kirkaltioglu
Onat Kazaklı
Gorkem Tekoglu
Enver Erman
Emirhan Yildirim
3:21.31
2
10:57
University of Vienna (AUT)
Alexander Maderner
Philipp Bernhard Kellner
Iurii Suchak
Benedikt Neppl
Elias Weberndorfer
Fabian Ortner
Lukas Hoemstein
Christoph Krofitsch
DNS
Progression: 1,6->FA, 7..->FB

Results and data handling by Furki sport