European Universities
Games 2018
Futsal / Men
Final Ranking


Group Stage

Group A, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Tied Lost Points For Against Difference
1 Uni of Coimbra 3 3 0 0 9 12 3 +9
2 Norwegian S. Econ. 3 2 0 1 6 9 5 +4
3 Petro Mohyla Uni 3 1 0 2 3 4 7 -3
4 Tech Uni Athens 3 0 0 3 0 6 16 -10
Group B, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Tied Lost Points For Against Difference
1 Uni of Minho 3 3 0 0 9 19 6 +13
2 Tech Uni Ostrava 3 2 0 1 6 13 7 +6
3 Uni of Poitiers 3 1 0 2 3 8 9 -1
4 Rhine-Waal Uni 3 0 0 3 0 5 23 -18
Group C, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Tied Lost Points For Against Difference
1 Uni of Munster 3 3 0 0 9 8 4 +4
2 Eindhoven Uni Tech (1) 3 1 1 1 (1) 4 8 7 (0) +1
3 Technion - Israel (1) 3 1 1 1 (1) 4 8 7 (0) +1
4 Uni of Oulu 3 0 0 3 0 7 13 -6
( ) Head to head matches between teams with equal total points
Group D, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Tied Lost Points For Against Difference
1 Ivane Javakhishvili 3 3 0 0 9 19 2 +17
2 Tampere Uni of Tech 3 2 0 1 6 13 8 +5
3 Uni of Reims Champ 3 1 0 2 3 11 13 -2
4 Uni of Bern 3 0 0 3 0 5 25 -20
Group E, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Tied Lost Points For Against Difference
1 Uni of Malaga 2 2 0 0 6 15 3 +12
2 Ben-Gurion Uni 2 1 0 1 3 4 7 -3
3 Wroclaw Env and Sci 2 0 0 2 0 2 11 -9
Group F, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Tied Lost Points For Against Difference
1 Uni of Belgrade 2 2 0 0 6 8 4 +4
2 Uni of B. Interior 2 1 0 1 3 10 7 +3
3 Uni of Warsaw 2 0 0 2 0 2 9 -7


17th-22th place

Group G, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Tied Lost Points For Against Difference
1 Wroclaw Env and Sci 2 2 0 0 6 6 3 +3
2 Uni of Oulu 2 1 0 1 3 7 5 +2
3 Rhine-Waal Uni 2 0 0 2 0 1 6 -5
Group H, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Tied Lost Points For Against Difference
1 Uni of Warsaw 2 2 0 0 6 13 4 +9
2 Uni of Bern 2 1 0 1 3 5 8 -3
3 Tech Uni Athens 2 0 0 2 0 4 10 -6
Last 16
 
Norwegian S. Econ. 4
 
 
Last 16 Match 1 25.07.17:30  
 
 
Eindhoven Uni Tech 1
 
 
 
Ivane Javakhishvili 4
 
 
Last 16 Match 2 25.07.19:30  
 
 
Uni of Poitiers 2
 
 
 
Uni of Minho 5
 
 
Last 16 Match 3 25.07.19:30  
 
 
Uni of Reims Champ 4
 
 
 
Uni of Belgrade 9
 
 
Last 16 Match 4 25.07.19:30  
 
 
Ben-Gurion Uni 2
 
 
 
Uni of Malaga 4
 
 
Last 16 Match 5 25.07.15:30  
 
 
Tampere Uni of Tech 0
 
 
 
Uni of Munster 5
 
 
Last 16 Match 6 25.07.15:30  
 
 
Petro Mohyla Uni 6
 
 
 
Tech Uni Ostrava 3
 
 
Last 16 Match 7 25.07.17:30  
 
 
Uni of B. Interior 4
 
 
 
Uni of Coimbra 3
 
 
Last 16 Match 8 25.07.17:30  
 
 
Technion - Israel 2
 
 
Quarter Finals
 
 
Norwegian S. Econ. 2
 
 
   
Quarter Final 1 26.07.19:30  
 
 
   
Ivane Javakhishvili 5
 
 
 
 
 
Uni of Minho 1
 
 
   
Quarter Final 2 26.07.19:30  
 
 
   
Uni of Belgrade 0
 
 
 
 
 
Uni of Malaga 8
 
 
   
Quarter Final 3 26.07.19:30  
 
 
   
Petro Mohyla Uni 0
 
 
 
 
 
Uni of B. Interior 1
 
 
   
Quarter Final 4 26.07.19:30  
 
 
   
Uni of Coimbra 5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eindhoven Uni Tech 5
 
 
   
9th Place Quarterfinal 1 26.07.15:30  
 
 
   
Uni of Poitiers 7
 
 
 
 
 
Uni of Reims Champ 5
 
 
   
9th Place Quarterfinal 2 26.07.15:30  
 
 
   
Ben-Gurion Uni 3
 
 
 
 
 
Tampere Uni of Tech 4
 
 
   
9th Place Quarterfinal 3 26.07.15:30  
 
 
   
Uni of Munster 2
 
 
 
 
 
Tech Uni Ostrava 6
 
 
   
9th Place Quarterfinal 4 26.07.15:30  
 
 
   
Technion - Israel 2
 
 
 
Semi Finals
 
 
 
 
Ivane Javakhishvili 0
 
 
   
   
   
Semi Final 1 27.07.17:30  
 
 
   
   
   
Uni of Minho 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Malaga 4
 
 
   
   
   
Semi Final 2 27.07.19:30  
 
 
   
   
   
Uni of Coimbra 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Norwegian S. Econ. 0
 
 
   
   
   
5th Place Semi Final 1 27.07.15:30  
 
 
   
   
   
Uni of Belgrade 12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Petro Mohyla Uni 8
 
 
   
   
   
5th Place Semi Final 2 27.07.15:30  
 
 
   
   
   
Uni of B. Interior 7
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Poitiers 2
 
 
   
   
   
9th Place Semi Final 1 27.07.19:30  
 
 
   
   
   
Uni of Reims Champ 5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tampere Uni of Tech 5
 
 
   
   
   
9th Place Semi Final 2 27.07.17:30  
 
 
   
   
   
Tech Uni Ostrava 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eindhoven Uni Tech 6
 
 
   
   
   
13th Place Semi Final 1 27.07.15:30  
 
 
   
   
   
Ben-Gurion Uni 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Munster 5
 
 
   
   
   
13th Place Semi Final 2 27.07.15:30  
 
 
   
   
   
Technion - Israel 4
 
 
 
 
 
Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Minho 5
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Final 28.07.17:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Malaga 6
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ivane Javakhishvili 1
 
 
   
   
   
   
   
   
   
3rd Place Final 28.07.12:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Coimbra 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Belgrade 8
 
 
   
   
   
   
   
   
   
5th Place Final 28.07.08:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Petro Mohyla Uni 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Norwegian S. Econ. 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
7th Place Final 28.07.12:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of B. Interior 8
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Reims Champ 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
9th Place Final 28.07.12:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Tampere Uni of Tech 6
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Poitiers 5
 
 
   
   
   
   
   
   
   
11th Place Final 28.07.12:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Tech Uni Ostrava 6
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eindhoven Uni Tech 5
 
 
   
   
   
   
   
   
   
13th Place Final 28.07.14:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Munster 4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ben-Gurion Uni 1
 
 
   
   
   
   
   
   
   
15th Place Final 28.07.14:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Technion - Israel 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wroclaw Env and Sci 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
17th Place Final 28.07.14:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Warsaw 4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Oulu 7
 
 
   
   
   
   
   
   
   
19th Place Final 28.07.08:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Bern 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhine-Waal Uni 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
21st Place Final 28.07.08:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Tech Uni Athens 4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Malaga
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Coimbra
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Belgrade
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of B. Interior
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tampere Uni of Tech
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tech Uni Ostrava
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eindhoven Uni Tech
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Technion - Israel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Warsaw
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Oulu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tech Uni Athens
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rank Team
1 University of Malaga (ESP)
2 University of Minho (POR)
3 University of Coimbra (POR)
4 Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (GEO)
5 University of Belgrade (SRB)
6 Petro Mohyla Black Sea National University (UKR)
7 University of Beira Interior (POR)
8 Norwegian School of Economics (NOR)
9 Tampere University of Technology (FIN)
10 University of Reims Champagne Ardenne (FRA)
11 Technical University of Ostrava (CZE)
12 University of Poitiers (FRA)
13 Eindhoven University of Technology (NED)
14 University of Munster (GER)
15 Technion - Israel Institute of Technology (ISR)
16 Ben-Gurion University of the Negev (ISR)
17 University of Warsaw (POL)
18 Wroclaw University of Environmental and Life Sciences (POL)
19 University of Oulu (FIN)
20 University of Bern (SUI)
21 National Technical University of Athens (GRE)
22 Rhine-Waal University of Applied Sciences (GER)

Results and data handling by Furki sport