3x3 Basketball / Men
Final Ranking


Preliminary Round

Group A, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Uni of Goettingen 6 6 0 6 108 69 +39
2 Uni of Vienna 6 5 1 5 102 71 +31
3 Gdansk Tech 6 4 2 4 87 89 -2
4 Tallin Applied Scien 6 3 3 3 101 92 +9
5 Technion - Israel 6 2 4 2 79 91 -12
6 Uni of Porto 6 1 5 1 76 89 -13
7 Uni North 6 0 6 0 55 107 -52
Group B, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Tech Uni Athens (1) 5 4 1 (1) 4 87 73 (+4) +14
2 Polytech U Catalonia (1) 5 4 1 (0) 4 90 71 (-4) +19
3 Uni of Shumen 5 3 2 3 87 73 +14
4 Uni of Minho (1) 5 2 3 (1) 2 60 83 (+1) -23
5 Uni of Primorska (1) 5 2 3 (0) 2 84 76 (-1) +8
6 Uni of Genova 5 0 5 0 49 81 -32
( ) Head to head matches between teams with equal total points
Group C, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Uni of Pitesti 5 5 0 5 104 69 +35
2 Uni of Zagreb 5 4 1 4 79 64 +15
3 Tallinn Uni of Tech 5 3 2 3 93 73 +20
4 Uni of Le Havre 5 2 3 2 79 77 +2
5 Uni of Pecs 5 1 4 1 65 87 -22
6 Arctic University 5 0 5 0 51 101 -50
Group D, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Vytautas Magnus Uni 5 5 0 5 110 39 +71
2 Polytechnic Porto (1) 5 3 2 (1) 3 77 82 (+2) -5
3 Uni of Malaga (1) 5 3 2 (0) 3 82 62 (-2) +20
4 College L. Ruzicka (1) 5 2 3 (1) 2 76 80 (+4) -4
5 Uni of Physical Edu (1) 5 2 3 (0) 2 70 84 (-4) -14
6 Dogus Uni 5 0 5 0 31 99 -68
( ) Head to head matches between teams with equal total points
Last 16 Round
 
Uni of Goettingen 22
 
 
Last 16 Match 1 02.08.19:50  
 
 
College L. Ruzicka 7
 
 
 
Uni of Zagreb 21
 
 
Last 16 Match 2 02.08.19:50  
 
 
Uni of Shumen 11
 
 
 
Vytautas Magnus Uni 22
 
 
Last 16 Match 3 02.08.20:10  
 
 
Tallin Applied Scien 9
 
 
 
Polytech U Catalonia 18
 
 
Last 16 Match 4 02.08.20:10  
 
 
Tallinn Uni of Tech 21
 
 
 
Uni of Pitesti 20
 
 
Last 16 Match 5 02.08.21:10  
 
 
Uni of Minho 19
 
 
 
Uni of Vienna 9
 
 
Last 16 Match 6 02.08.21:10  
 
 
Uni of Malaga 16
 
 
 
Tech Uni Athens 15
 
 
Last 16 Match 7 02.08.21:30  
 
 
Uni of Le Havre 6
 
 
 
Polytechnic Porto 21
 
 
Last 16 Match 8 02.08.21:30  
 
 
Gdansk Tech 7
 
 
Quarter Finals
 
 
Uni of Goettingen 18
 
 
   
Quarter Final 1 03.08.10:40  
 
 
   
Uni of Zagreb 21
 
 
 
 
 
Vytautas Magnus Uni 18
 
 
   
Quarter Final 2 03.08.11:20  
 
 
   
Tallinn Uni of Tech 16
 
 
 
 
 
Uni of Pitesti 12
 
 
   
Quarter Final 3 03.08.12:00  
 
 
   
Uni of Malaga 20
 
 
 
 
 
Polytechnic Porto 17
 
 
   
Quarter Final 4 03.08.12:40  
 
 
   
Tech Uni Athens 16
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
College L. Ruzicka 17
 
 
   
9th Place Quarter Final 1 03.08.09:20  
 
 
   
Uni of Shumen 18
 
 
 
 
 
Polytech U Catalonia 18
 
 
   
9th Place Quarter Final 2 03.08.09:20  
 
 
   
Tallin Applied Scien 19
 
 
 
 
 
Uni of Minho 14
 
 
   
9th Place Quarter Final 3 03.08.10:00  
 
 
   
Uni of Vienna 19
 
 
 
 
 
Gdansk Tech 16
 
 
   
9th Place Quarter Final 4 03.08.10:00  
 
 
   
Uni of Le Havre 22
 
 
 
Semi Finals
 
 
 
 
Uni of Zagreb 8
 
 
   
   
   
Semi Final 1 03.08.19:05  
 
 
   
   
   
Vytautas Magnus Uni 21
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Malaga 16
 
 
   
   
   
Semi Final 2 03.08.19:45  
 
 
   
   
   
Polytechnic Porto 21
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Goettingen 11
 
 
   
   
   
Semi Final 5th Place Game 1 03.08.15:40  
 
 
   
   
   
Tallinn Uni of Tech 20
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Pitesti 18
 
 
   
   
   
Semi Final 5th Place Game 2 03.08.16:00  
 
 
   
   
   
Tech Uni Athens 21
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Shumen 21
 
 
   
   
   
9th Place Semi Final 1 03.08.15:00  
 
 
   
   
   
Tallin Applied Scien 8
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Vienna 21
 
 
   
   
   
9th Place Semi Final 2 03.08.15:20  
 
 
   
   
   
Uni of Le Havre 9
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
College L. Ruzicka 14
 
 
   
   
   
13th Place Semi Final 1 03.08.14:20  
 
 
   
   
   
Polytech U Catalonia 21
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Minho 14
 
 
   
   
   
13th Place Semi Final 2 03.08.14:40  
 
 
   
   
   
Gdansk Tech 16
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Technion - Israel 11
 
 
   
   
   
Semi Final 17-20th Place 1 02.08.22:10  
 
 
   
   
   
Uni of Physical Edu 19
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Primorska 17
 
 
   
   
   
Semi Final 17-20th Place 2 02.08.22:10  
 
 
   
   
   
Uni of Pecs 20
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni North 14
 
 
   
   
   
Semi Final 21-24th Place 1 02.08.21:50  
 
 
   
   
   
Dogus Uni 6
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Genova 12
 
 
   
   
   
Semi Final 21-24th Place 2 02.08.21:50  
 
 
   
   
   
Arctic University 10
 
 
 
 
 
Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
Vytautas Magnus Uni 21
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Final 03.08.21:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Polytechnic Porto 9
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Zagreb 10
 
 
   
   
   
   
   
   
   
3rd Place Final 03.08.20:50  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Malaga 13
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tallinn Uni of Tech 21
 
 
   
   
   
   
   
   
   
5th Place Final 03.08.18:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Tech Uni Athens 18
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Goettingen 17
 
 
   
   
   
   
   
   
   
7th Place Final 03.08.17:20  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Pitesti 18
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Shumen 17
 
 
   
   
   
   
   
   
   
9th Place Final 03.08.16:40  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Vienna 22
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tallin Applied Scien 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
11th Place Final 03.08.18:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Le Havre 12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polytech U Catalonia 17
 
 
   
   
   
   
   
   
   
13th Place Final 03.08.17:20  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Gdansk Tech 15
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Minho 11
 
 
   
   
   
   
   
   
   
15th Place Final 03.08.16:40  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
College L. Ruzicka 16
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Physical Edu 14
 
 
   
   
   
   
   
   
   
17th Place Game 03.08.11:20  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Pecs 17
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Technion - Israel 21
 
 
   
   
   
   
   
   
   
19th Place Game 03.08.11:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Primorska 13
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Porto 11
 
 
   
   
   
   
   
   
   
21th Place Game 03.08.12:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Genova 14
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni North 10
 
 
   
   
   
   
   
   
   
23rd Place Game 03.08.10:40  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Genova 16
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dogus Uni DSQ
 
 
   
   
   
   
   
   
   
24th Place Game 03.08.10:20  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Arctic University
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vytautas Magnus Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Malaga
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tallinn Uni of Tech
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Pitesti
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Vienna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Le Havre
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polytech U Catalonia
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
College L. Ruzicka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Pecs
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Technion - Israel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Genova
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Genova
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arctic University
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rank Team
1 Vytautas Magnus University (LTU)
2 Polytechnic Institute of Porto (POR)
3 University of Malaga (ESP)
4 University of Zagreb (CRO)
5 Tallinn University of Technology (EST)
6 National Technical University of Athens (GRE)
7 University of Pitesti (ROU)
8 University of Goettingen (GER)
9 University of Vienna (AUT)
10 University of Shumen (BUL)
11 University of Le Havre (FRA)
12 TTK Tallinn University of Applied Sciences (EST)
13 Polytechnic University of Catalonia (ESP)
14 Gdansk University of Technology (POL)
15 College of Applied Sciences Lavoslav Ruzicka in Vukovar (CRO)
16 University of Minho (POR)
17 University of Pecs (HUN)
18 University of Physical Education (HUN)
19 Technion - Israel Institute of Technology (ISR)
20 University of Primorska (SLO)
21 University of Genova (ITA)
22 University of Porto (POR)
23 University North (CRO)
24 The Arctic University of Norway (NOR)

Results and data handling by Furki sport