Beach Volleyball / Women
Final Ranking


Group Phase

Group A, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points Set Won Set Lost Set Ratio Pts Ratio
1 Petro Mohyla Uni 3 3 0 6 6 0 MAX 1.451
2 Grenoble Alpes 3 2 1 5 4 2 2.000 1.363
3 University of Primorska 3 1 2 4 2 4 0.500 0.908
4 Uni North 3 0 3 3 0 6 0.000 0.492
Group B, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points Set Won Set Lost Set Ratio Pts Ratio
1 Uni of Warsaw 3 3 0 6 6 0 MAX 1.518
2 University of Vienna 3 2 1 5 4 2 2.000 1.165
3 BSE 3 1 2 4 2 4 0.500 0.785
4 Manisa C. Bayar Uni 3 0 3 3 0 6 0.000 0.713
Group C, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points Set Won Set Lost Set Ratio Pts Ratio
1 University of Clermont Auvergne 3 3 0 6 6 0 MAX 1.853
2 Czech Tech Uni 3 2 1 5 4 3 1.333 1.025
3 Aalto University 3 1 2 4 2 5 0.400 0.744
4 Wroclaw Env and Sci 3 0 3 3 2 6 0.333 0.800
Group D, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points Set Won Set Lost Set Ratio Pts Ratio
1 Balikesir Uni 3 3 0 6 6 1 6.000 1.412
2 University of Leipzig 3 2 1 5 4 3 1.333 0.984
3 Uni of Electro. Tech 3 1 2 4 4 4 1.000 1.161
4 Uni of Maribor 3 0 3 3 0 6 0.000 0.547
Group E, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points Set Won Set Lost Set Ratio Pts Ratio
1 Vytautas Magnus Uni 3 3 0 6 6 0 MAX 2.100
2 University of Cologne 3 2 1 5 4 3 1.333 1.120
3 Uni of Porto 3 1 2 4 3 4 0.750 0.935
4 University of Debrecen 3 0 3 3 0 6 0.000 0.444
Group F, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points Set Won Set Lost Set Ratio Pts Ratio
1 University of Cyprus 3 3 0 6 6 0 MAX 1.296
2 UTU 3 2 1 5 4 2 2.000 1.189
3 University of Graz 3 1 2 4 2 4 0.500 1.095
4 Uni of PE 3 0 3 3 0 6 0.000 0.532
First Round
 
 
 
 
 
University of Vienna 2
 
 
1st Round Match 1 24.07.09:50  
 
 
UTU 0
 
 
 
Balikesir Uni 2
 
 
1st Round Match 2 24.07.09:50  
 
 
University of Leipzig 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Grenoble Alpes 0
 
 
1st Round Match 5 25.07.09:00  
 
 
University of Vienna 2
 
 
 
University of Cyprus 1
 
 
1st Round Match 6 25.07.09:00  
 
 
Petro Mohyla Uni 2
 
 
 
 
 
 
 
Czech Tech Uni 2
 
 
1st Round Match 3 24.07.10:40  
 
 
University of Cyprus 0
 
 
 
Grenoble Alpes 0
 
 
1st Round Match 4 24.07.10:40  
 
 
University of Cologne 2
 
 
 
 
 
 
 
University of Leipzig 1
 
 
1st Round Match 7 25.07.09:00  
 
 
Czech Tech Uni 2
 
 
 
UTU 0
 
 
1st Round Match 8 25.07.09:50  
 
 
University of Cologne 2
 
 
Second Round
 
 
Vytautas Magnus Uni 2
 
 
   
2nd Round Match 1 24.07.17:00  
 
 
   
University of Vienna 0
 
 
 
 
 
Balikesir Uni 2
 
 
   
2nd Round Match 2 24.07.18:00  
 
 
   
Petro Mohyla Uni 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
University of Vienna 2
 
 
   
2nd Round Match 3 25.07.17:00  
 
 
   
Petro Mohyla Uni 0
 
 
 
 
 
Uni of Warsaw 2
 
 
   
2nd Round Match 4 24.07.18:00  
 
 
   
Czech Tech Uni 0
 
 
 
 
 
University of Cologne 1
 
 
   
2nd Round Match 5 24.07.18:00  
 
 
   
University of Clermont Auvergne 2
 
 
 
 
 
Czech Tech Uni 0
 
 
   
2nd Round Match 6 25.07.17:00  
 
 
   
University of Cologne 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Maribor 1
 
 
   
13th - 24th Place First Round Match 1 24.07.09:00  
 
 
   
Manisa C. Bayar Uni 2
 
 
 
 
 
BSE 2
 
 
   
13th - 24th Place First Round Match 2 24.07.09:00  
 
 
   
University of Debrecen 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni North 1
 
 
   
13th - 24th Place First Round Match 3 24.07.09:00  
 
 
   
Aalto University 2
 
 
 
 
 
Wroclaw Env and Sci 0
 
 
   
13th - 24th Place First Round Match 4 24.07.09:50  
 
 
   
Uni of PE 2
 
 
 
Quater Finals
 
 
 
 
Vytautas Magnus Uni 2
 
 
   
   
   
Quater Finals 1 25.07.12:20  
 
 
   
   
   
Balikesir Uni 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
University of Clermont Auvergne 0
 
 
   
   
   
Quater Finals 2 25.07.20:00  
 
 
   
   
   
University of Vienna 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Warsaw 2
 
 
   
   
   
Quater Finals 3 25.07.12:20  
 
 
   
   
   
University of Clermont Auvergne 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
University of Cologne 1
 
 
   
   
   
Quater Finals 4 25.07.20:00  
 
 
   
   
   
Balikesir Uni 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Electro. Tech 0
 
 
   
   
   
13th - 24th Place Quarter Final Match 1 24.07.16:00  
 
 
   
   
   
Manisa C. Bayar Uni 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
BSE 2
 
 
   
   
   
13th - 24th Place Quarter Final Match 2 24.07.16:00  
 
 
   
   
   
University of Primorska 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Porto 2
 
 
   
   
   
13th - 24th Place Quarter Final Match 3 24.07.17:00  
 
 
   
   
   
Aalto University 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of PE 0
 
 
   
   
   
13th - 24th Place Quarter Final Match 4 24.07.17:00  
 
 
   
   
   
University of Graz 2
 
 
 
 
 
Semi Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
Vytautas Magnus Uni 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Semi Finals 1 26.07.09:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
University of Vienna 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Warsaw 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Semi Finals 2 26.07.10:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Balikesir Uni 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Manisa C. Bayar Uni 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
13th - 24th Place Semi Final Match 1 25.07.09:50  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
BSE 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Porto 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
13th - 24th Place Semi Final Match 2 25.07.09:50  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
University of Graz 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
University of Vienna 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Gold Medal Match 26.07.20:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Warsaw 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vytautas Magnus Uni 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Bronze Medal Match 26.07.18:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Balikesir Uni 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Manisa C. Bayar Uni 1
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
13th Place Final Match 25.07.19:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
University of Graz 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wroclaw Env and Sci 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
17th Place Match 1 25.07.12:20  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Uni of Electro. Tech 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni North 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
17th Place Match 2 25.07.13:10  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
University of Primorska 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
University of Debrecen 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
17th Place Match 3 25.07.13:10  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Aalto University 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Maribor 1
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
17th Place Match 4 25.07.13:10  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Uni of PE 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
University of Vienna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vytautas Magnus Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
University of Graz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wroclaw Env and Sci
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
University of Primorska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aalto University
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of PE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rank Team
1 University of Vienna (AUT)
2 University of Warsaw (POL)
3 Vytautas Magnus University (LTU)
4 Balikesir University (TUR)
5 University of Clermont Auvergne (FRA)
6 University of Cologne (GER)
7 Petro Mohyla Black Sea National University (UKR)
8 Czech Technical University in Prague (CZE)
9 University of Cyprus (CYP)
10 University of Grenoble Alpes (FRA)
11 Utrecht University (NED)
12 University of Leipzig (GER)
13 University of Graz (AUT)
14 Manisa Celal Bayar University (TUR)
15 University of Porto (POR)
16 University of Basel (SUI)
17 University of Primorska (SLO)
18 Wroclaw University of Environmental and Life Sciences (POL)
19 Aalto University (FIN)
20 University of Physical Education (HUN)
21 National Research University of Electronic Technology (RUS)
22 University of Maribor (SLO)
23 University North (CRO)
24 University of Debrecen (HUN)

Results and data handling by Furki sport