European Universities
Table Tennis Championship 2017
Table Tennis / Team Men
Final Ranking


Group

Group A, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Ostrava Tech Uni 4 4 0 8 12 3 +9
2 Rzeszow Tech Uni 4 3 1 7 11 3 +8
3 Poitiers Uni 4 2 2 6 7 8 -1
4 VU Amsterdam 4 1 3 5 4 9 -5
5 Uni of Porto (2) 4 0 4 4 1 12 -11
Group B, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Magnitogorsk Tech 4 4 0 8 12 2 +10
2 Kozminski Uni 4 3 1 7 10 4 +6
3 Zurich Uni 4 2 2 6 6 10 -4
4 Marmara Uni 4 1 3 5 7 11 -4
5 Western Brittany Uni 4 0 4 4 4 12 -8
Group C, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Angelus Silesius 4 4 0 8 12 1 +11
2 Haaga-Helia 4 3 1 7 9 5 +4
3 Istanbul Aydin 4 2 2 6 9 6 +3
4 Gothenburg Uni 4 1 3 5 3 10 -7
5 Nottingham Trent 4 0 4 4 1 12 -11
Group D, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Nottingham Uni 4 4 0 8 12 2 +10
2 Saarland Uni 4 3 1 7 9 6 +3
3 Stockholm Economics 4 2 2 6 8 8 0
4 Norwegian Tech Uni 4 1 3 5 8 11 -3
5 Palacky Uni 4 0 4 4 2 12 -10
Quarter Final
 
Ostrava Tech Uni 3
 
 
Quarter Final 1 22.06.17:15  
 
 
Haaga-Helia 1
 
 
 
Kozminski Uni 3
 
 
Quarter Final 2 22.06.17:15  
 
 
Nottingham Uni 2
 
 
 
Angelus Silesius 3
 
 
Quarter Final 3 22.06.17:15  
 
 
Rzeszow Tech Uni 0
 
 
 
Saarland Uni 1
 
 
Quarter Final 4 22.06.17:15  
 
 
Magnitogorsk Tech 3
 
 
Semi Final
 
 
Ostrava Tech Uni 3
 
 
   
Semi final 1 23.06.11:30  
 
 
   
Kozminski Uni 0
 
 
 
 
 
Angelus Silesius 3
 
 
   
Semi Final 2 23.06.11:30  
 
 
   
Magnitogorsk Tech 0
 
 
 
Final
 
 
 
 
Ostrava Tech Uni 2
 
 
   
   
   
Final 23.06.17:00  
 
 
   
   
   
Angelus Silesius 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Haaga-Helia 3
 
 
   
   
   
5th Place Playoff 1 23.06.09:30  
 
 
   
   
   
Nottingham Uni 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rzeszow Tech Uni 3
 
 
   
   
   
5th Place Playoff 2 23.06.09:30  
 
 
   
   
   
Saarland Uni 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poitiers Uni 3
 
 
   
   
   
9th Place Playoff 1 23.06.09:30  
 
 
   
   
   
Istanbul Aydin 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Stockholm Economics 2
 
 
   
   
   
9th Place Playoff 2 23.06.09:30  
 
 
   
   
   
Zurich Uni 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VU Amsterdam 1
 
 
   
   
   
13th Place Playoff 1 23.06.09:30  
 
 
   
   
   
Gothenburg Uni 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Norwegian Tech Uni 2
 
 
   
   
   
13th Place Playoff 2 23.06.09:30  
 
 
   
   
   
Marmara Uni 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Porto (2) 3
 
 
   
   
   
17th Place Playoff 1 23.06.09:30  
 
 
   
   
   
Nottingham Trent 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Palacky Uni 1
 
 
   
   
   
17th Place Playoff 2 23.06.09:30  
 
 
   
   
   
Western Brittany Uni 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Angelus Silesius
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Haaga-Helia
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rzeszow Tech Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poitiers Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zurich Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gothenburg Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marmara Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uni of Porto (2)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Western Brittany Uni
 
 
 
 
 
 
 
Rank Team
1 The Angelus Silesius State School of Higher Vocational Education in Walbrzych (POL)
2 Technical University of Ostrava (CZE)
3 Kozminski University (POL)
3 Magnitogorsk State Technical University (RUS)
5 Haaga-Helia University of Applied Sciences (FIN)
5 Rzeszow University of Technology (POL)
7 University of Nottingham (GBR)
7 Saarland University (GER)
9 University of Poitiers (FRA)
9 University of Zurich (SUI)
11 Istanbul Aydin University (TUR)
11 Stockholm School of Economics (SWE)
13 Marmara University (2) (TUR)
13 University of Gothenburg (SWE)
15 VU University of Amsterdam (NED)
15 Norwegian University of Science and Technology (NOR)
17 University of Porto (2) (POR)
17 University of Western Brittany (FRA)
19 Palacky University Olomouc (CZE)
19 Nottingham Trent University (GBR)

Results and data handling by Furki sport