European Universities
Table Tennis Championship 2017
Table Tennis / Men's Doubles
Final Ranking
1st round
 
Magnitogorsk Tech 3
 
 
1st Round M1 24.06.16:30  
 
 
ZUR 1
 
 
 
Haaga-Helia Uni 3
 
 
1st Round M2 24.06.16:30  
 
 
Kozminski University 0
 
 
 
Rzeszow Uni Tech 0
 
 
1st Round M3 24.06.16:30  
 
 
Uni of Nottingham 3
 
 
 
Uni of Poitiers 1
 
 
1st Round M4 24.06.16:30  
 
 
Istanbul Aydin 3
 
 
 
Uni of Poitiers 3
 
 
1st Round M5 24.06.16:30  
 
 
Uni of Gothenburg 1
 
 
 
Uni of Porto 0
 
 
1st Round M6 24.06.16:30  
 
 
S. Edu Walbrzych 3
 
 
 
Saarland Uni 3
 
 
1st Round M7 24.06.16:30  
 
 
Nor Science and Tech 0
 
 
 
Marmara Uni 1
 
 
1st Round M8 24.06.16:30  
 
 
Tech Uni Ostrava 3
 
 
 
Marmara Uni 3
 
 
1st Round M9 24.06.17:00  
 
 
Uni of Porto 0
 
 
 
Western Brittany 0
 
 
1st Round M10 24.06.17:00  
 
 
Rzeszow Uni Tech 3
 
 
 
Kozminski University 3
 
 
1st Round M11 24.06.17:00  
 
 
VU Amsterdam 0
 
 
 
Uni of Nottingham 3
 
 
1st Round M12 24.06.17:00  
 
 
Haaga-Helia Uni 0
 
 
 
Stockholm S. Econ. 3
 
 
1st Round M13 24.06.17:00  
 
 
Nor Science and Tech 0
 
 
 
Istanbul Aydin 0
 
 
1st Round M14 24.06.17:00  
 
 
Bohac & Smocek 3
 
 
 
Saarland Uni 3
 
 
1st Round M15 24.06.17:00  
 
 
Inst. Tech. Zurich 2
 
 
 
Nottingham Trent Uni 0
 
 
1st Round M16 24.06.17:00  
 
 
S. Edu Walbrzych 3
 
 
2nd round
 
 
Magnitogorsk Tech 3
 
 
   
2nd Round M1 24.06.18:30  
 
 
   
Haaga-Helia Uni 0
 
 
 
 
 
Uni of Nottingham 3
 
 
   
2nd Round M2 24.06.18:30  
 
 
   
Istanbul Aydin 0
 
 
 
 
 
Uni of Poitiers 1
 
 
   
2nd Round M3 24.06.18:30  
 
 
   
S. Edu Walbrzych 3
 
 
 
 
 
Saarland Uni 0
 
 
   
2nd Round M4 24.06.18:31  
 
 
   
Tech Uni Ostrava 3
 
 
 
 
 
Marmara Uni 3
 
 
   
2nd Round M5 24.06.18:30  
 
 
   
Rzeszow Uni Tech 2
 
 
 
 
 
Kozminski University 2
 
 
   
2nd Round M6 24.06.18:30  
 
 
   
Uni of Nottingham 3
 
 
 
 
 
Stockholm S. Econ. 3
 
 
   
2nd Round M7 24.06.18:30  
 
 
   
Bohac & Smocek 0
 
 
 
 
 
Saarland Uni 1
 
 
   
2nd Round M8 24.06.18:30  
 
 
   
S. Edu Walbrzych 3
 
 
 
Quarter Finals
 
 
 
 
Magnitogorsk Tech 3
 
 
   
   
   
Quarter Final 1 25.06.10:00  
 
 
   
   
   
Uni of Nottingham 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
S. Edu Walbrzych 3
 
 
   
   
   
Quarter Final 2 25.06.10:00  
 
 
   
   
   
Tech Uni Ostrava 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marmara Uni 3
 
 
   
   
   
Quarter Final 3 25.06.10:00  
 
 
   
   
   
Uni of Nottingham 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Stockholm S. Econ. 0
 
 
   
   
   
Quarter Final 4 25.06.10:00  
 
 
   
   
   
S. Edu Walbrzych 3
 
 
 
 
 
Semi Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
Magnitogorsk Tech 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Semi final 1 25.06.12:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
S. Edu Walbrzych 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marmara Uni 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Semi Final 2 25.06.12:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
S. Edu Walbrzych 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Magnitogorsk Tech 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Final 25.06.15:15  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
S. Edu Walbrzych 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
S. Edu Walbrzych
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rank Team
1 Fertikowski & Floras (POL)
2 Zhidkov & Gerassimenko (RUS)
3 Menge & Guler (TUR)
3 Boguslaw & Chodorksi (POL)
5 Achampong & McIternan (GBR)
5 Harrison & Reed (GBR)
5 Feng & Ericson (SWE)
5 Benes & Bajger (CZE)
9 Witkowski & Wisniewski (POL)
9 Nadolski & Czernik (POL)
9 Hietikko & Tennila (FIN)
9 Bohac & Smocek (CZE)
9 Freude & Glas (GER)
9 Brusenbauch & Naumann (GER)
9 Belrose & Soulard (FRA)
9 Mehmet & Butuhan (TUR)
17 Okumus & Hurturk (TUR)
17 Busslinger & Meier (SUI)
17 Webb & Lui (GBR)
17 Fossheim & Holm (NOR)
17 Karin & Klee (SUI)
17 Mustonen & Heikkinen (FIN)
17 Nader & Van der Wiel (NED)
17 Norenburg & Pousset (FRA)
17 Jangvik & Brannstrom (SWE)
17 Costa & Angelo (POR)
17 Brodzki & Koziel (POL)
17 Knudsen & Grindheim (NOR)
17 Gul & Polat (TUR)
17 Fraga & Gomes (POR)
17 Le Marc & Le Guenno (FRA)
17 Cyrnek & Tomon (POL)

Results and data handling by Furki sport