European Universities
Games 2018
Table Tennis / Womens Singles
Final Ranking
Round 1
 
 
 
 
 
Magda-lena Berchtold 3
 
 
Round 1 #2 16.07.12:00  
 
 
Romy Gielings 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hadidiatou Gouressy 0
 
 
Round 1 #7 16.07.12:00  
 
 
Malaurie Mathieu 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Emilie Jaffeux 3
 
 
Round 1 #10 16.07.12:00  
 
 
Nena Zantman 0
 
 
 
Malca Dumez 1
 
 
Round 1 #11 16.07.12:00  
 
 
Haike Zhang 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bingran Ren 3
 
 
Round 1 #14 16.07.12:00  
 
 
Eva Misiunaite 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nina Merkel 2
 
 
Round 1 #19 16.07.12:00  
 
 
Hanna Prusinska 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Regina Maier 3
 
 
Round 1 #22 16.07.12:00  
 
 
Inês Menino Teixeira 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laurence Germain 1
 
 
Round 1 #26 16.07.12:00  
 
 
Kristina Tauriene 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gwen Geronimi 1
 
 
Round 1 #31 16.07.12:30  
 
 
Katarzyna Nowocin 3
 
 
Round 2
 
 
Klaudia Kusińska 3
 
 
   
2nd Round #1 16.07.16:00  
 
 
   
Magda-lena Berchtold 1
 
 
 
 
 
Kathrin Hessenthaler 3
 
 
   
2nd Round #2 16.07.16:00  
 
 
   
Monika Kavaliunaite 0
 
 
 
 
 
Martina Jukic 3
 
 
   
2nd Round #3 16.07.16:00  
 
 
   
Sara Maria Santos Castro Costa 0
 
 
 
 
 
Malaurie Mathieu 2
 
 
   
2nd Round #4 16.07.16:00  
 
 
   
Katarzyna Ślifirczyk 3
 
 
 
 
 
Raquel Vieira Andrade 3
 
 
   
2nd Round #5 16.07.16:00  
 
 
   
Emilie Jaffeux 2
 
 
 
 
 
Haike Zhang 3
 
 
   
2nd Round #6 16.07.16:00  
 
 
   
Letitia Mcmullan 2
 
 
 
 
 
Kinga Falarz 0
 
 
   
2nd Round #7 16.07.16:00  
 
 
   
Bingran Ren 3
 
 
 
 
 
Carolin Juliane Reisig 1
 
 
   
2nd Round #8 16.07.16:00  
 
 
   
Anna Blazhko 3
 
 
 
 
 
Vitaija Venckute 3
 
 
   
2nd Round #9 16.07.16:30  
 
 
   
Elodie Lefranc 1
 
 
 
 
 
Hanna Prusinska 1
 
 
   
2nd Round #10 16.07.16:30  
 
 
   
Yolanda King 3
 
 
 
 
 
Lucija Petrovic 0
 
 
   
2nd Round #11 16.07.16:30  
 
 
   
Regina Maier 3
 
 
 
 
 
Qiwen Xiao 3
 
 
   
2nd Round #12 16.07.16:30  
 
 
   
Diana Ivanova 1
 
 
 
 
 
Roksana Załomska 3
 
 
   
2nd Round #13 16.07.16:30  
 
 
   
Kristina Tauriene 0
 
 
 
 
 
Simone Broersen 3
 
 
   
2nd Round #14 16.07.16:30  
 
 
   
Amy Hutchings 1
 
 
 
 
 
Tajana Koscak 0
 
 
   
2nd Round #15 16.07.16:30  
 
 
   
Magarida Ribeiro Matos 3
 
 
 
 
 
Katarzyna Nowocin 3
 
 
   
2nd Round #16 16.07.16:30  
 
 
   
Ekaterina Guseva 2
 
 
 
Round 3
 
 
 
 
Klaudia Kusińska 3
 
 
   
   
   
3rd Round M#1 17.07.12:00  
 
 
   
   
   
Kathrin Hessenthaler 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Martina Jukic 0
 
 
   
   
   
3rd Round M#2 17.07.12:00  
 
 
   
   
   
Katarzyna Ślifirczyk 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Raquel Vieira Andrade 3
 
 
   
   
   
3rd Round M#3 17.07.12:00  
 
 
   
   
   
Haike Zhang 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bingran Ren 1
 
 
   
   
   
3rd Round M#4 17.07.12:00  
 
 
   
   
   
Anna Blazhko 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vitaija Venckute 2
 
 
   
   
   
3rd Round M#5 17.07.12:00  
 
 
   
   
   
Yolanda King 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Regina Maier 0
 
 
   
   
   
3rd Round M#6 17.07.12:00  
 
 
   
   
   
Qiwen Xiao 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Roksana Załomska 3
 
 
   
   
   
3rd Round M#7 17.07.12:00  
 
 
   
   
   
Simone Broersen 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Magarida Ribeiro Matos 0
 
 
   
   
   
3rd Round M#8 17.07.12:00  
 
 
   
   
   
Katarzyna Nowocin 3
 
 
 
 
 
Quarter Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
Klaudia Kusińska 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final #1 17.07.16:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Katarzyna Ślifirczyk 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Raquel Vieira Andrade 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final #2 17.07.16:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Anna Blazhko 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yolanda King 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final #3 17.07.16:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Qiwen Xiao 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Roksana Załomska 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final #4 17.07.16:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Katarzyna Nowocin 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Semi Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Katarzyna Ślifirczyk 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Semi Final #1 18.07.11:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Anna Blazhko 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Qiwen Xiao 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Semi Final #2 18.07.11:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Roksana Załomska 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anna Blazhko 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Final 18.07.15:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Qiwen Xiao 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anna Blazhko
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rank Competitor University
1 Blazhko Anna Kazan Innovative University named after V.G. Timiryasov (RUS)
2 Xiao Qiwen University of Paris 13 (FRA)
3 Załomska Roksana Jan Dlugosz University in Czestochowa (POL)
3 Ślifirczyk Katarzyna University of Warsaw (POL)
5 King Yolanda University of Nottingham (GBR)
5 Vieira Andrade Raquel University of Porto (POR)
5 Nowocin Katarzyna University of Warsaw (POL)
5 Kusińska Klaudia Jan Dlugosz University in Czestochowa (POL)
9 Venckute Vitaija Vytautas Magnus University (LTU)
9 Hessenthaler Kathrin Karlsruhe Institute of Technology (GER)
9 Jukic Martina University North (CRO)
9 Maier Regina Technical University of Munich (GER)
9 Ren Bingran University of Warsaw (POL)
9 Broersen Simone University of Wageningen (NED)
9 Zhang Haike Technical University of Munich (GER)
9 Ribeiro Matos Magarida University of Porto (POR)
17 Hutchings Amy University of Nottingham (GBR)
17 Falarz Kinga Jan Dlugosz University in Czestochowa (POL)
17 Tauriene Kristina Vytautas Magnus University (LTU)
17 Jaffeux Emilie University of Lorraine (FRA)
17 Kavaliunaite Monika Vytautas Magnus University (LTU)
17 Mcmullan Letitia University of Nottingham (GBR)
17 Petrovic Lucija University North (CRO)
17 Koscak Tajana University North (CRO)
17 Mathieu Malaurie University of Lorraine (FRA)
17 Guseva Ekaterina Kazan Innovative University named after V.G. Timiryasov (RUS)
17 Berchtold Magda-lena Technical University of Munich (GER)
17 Ivanova Diana Kazan Innovative University named after V.G. Timiryasov (RUS)
17 Prusinska Hanna University of Warsaw (POL)
17 Santos Castro Costa Sara Maria University of Porto (POR)
17 Lefranc Elodie University of Paris 13 (FRA)
17 Reisig Carolin Juliane Karlsruhe Institute of Technology (GER)
33 Menino Teixeira Inês University of Porto (POR)
33 Germain Laurence University of Lorraine (FRA)
33 Merkel Nina Karlsruhe Institute of Technology (GER)
33 Misiunaite Eva Vytautas Magnus University (LTU)
33 Zantman Nena University of Wageningen (NED)
33 Geronimi Gwen University of Paris 13 (FRA)
33 Gielings Romy University of Wageningen (NED)
33 Dumez Malca University of Paris 13 (FRA)
33 Gouressy Hadidiatou University of Paris 13 (FRA)

Results and data handling by Furki sport