European Universities
Table Tennis Championship 2017
Table Tennis / Women's Single
Final Ranking
Pre-round
 
Anna Blazhko 3
 
 
Pre Round M1 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Hadidiatou Gouressy 3
 
 
Pre Round M2 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Axelle Perraud 3
 
 
Pre Round M3 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Bye 0
 
 
Pre Round M4 24.06.10:30  
 
 
Katarzyna Osinska 3
 
 
 
Roksana Załomska 3
 
 
Pre Round M5 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Rianne Strik 0
 
 
Pre Round M6 24.06.10:30  
 
 
Haoyu Liu 3
 
 
 
Sara Maria Santos Castro Costa 3
 
 
Pre Round M7 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Aneta Kucerova 3
 
 
Pre Round M8 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Bye 0
 
 
Pre Round M9 24.06.10:30  
 
 
Alicja Lesniak 3
 
 
 
Bye 0
 
 
Pre Round M10 24.06.10:30  
 
 
Malca Dumez 3
 
 
 
Aleksandra Dabrowska 1
 
 
Pre Round M11 24.06.10:30  
 
 
Simone Broersen 3
 
 
 
Yolanda King 3
 
 
Pre Round M12 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Bye 0
 
 
Pre Round M13 24.06.10:30  
 
 
Victoria Lauenroth 3
 
 
 
Sandra Wabik 3
 
 
Pre Round M14 24.06.10:30  
 
 
Petra Zykova 0
 
 
 
Maria Margarida Rodrigues 3
 
 
Pre Round M15 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Svetlana Mokhnacheva 3
 
 
Pre Round M16 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Karolina Mlynarova 3
 
 
Pre Round M17 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Christel Petiet 3
 
 
Pre Round M18 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Lucie Ruzickova 0
 
 
Pre Round M19 24.06.10:30  
 
 
Claire Maugein 3
 
 
 
Kinga Falarz 3
 
 
Pre Round M20 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Paulina Nowacka 3
 
 
Pre Round M21 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Gwen Geronimi 3
 
 
Pre Round M22 24.06.10:30  
 
 
Ines Nobre Guimaraes Martins Teixeira 0
 
 
 
Michaela Havlíčková 3
 
 
Pre Round M23 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Natalia Bak 3
 
 
Pre Round M24 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Bye 0
 
 
Pre Round M25 24.06.10:30  
 
 
Karolina Lalak 3
 
 
 
Romy Gielings 3
 
 
Pre Round M26 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Qiwen Xiao 3
 
 
Pre Round M27 24.06.10:30  
 
 
Andrea Danova 0
 
 
 
Bye 0
 
 
Pre Round M28 24.06.10:30  
 
 
Ann-Kristin Adleff 3
 
 
 
Maria Tsaptsinos 3
 
 
Pre Round M29 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Katarzyna Ślifirczyk 3
 
 
Pre Round M30 24.06.10:30  
 
 
Bianca Dahlke 2
 
 
 
Marina Berho 3
 
 
Pre Round M31 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
 
Ekaterina Guseva 3
 
 
Pre Round M32 24.06.10:30  
 
 
Bye 0
 
 
1st Round
 
 
Anna Blazhko 3
 
 
   
Round 1 M1 24.06.14:00  
 
 
   
Hadidiatou Gouressy 0
 
 
 
 
 
Axelle Perraud 0
 
 
   
Round 1 M2 24.06.14:00  
 
 
   
Katarzyna Osinska 3
 
 
 
 
 
Roksana Załomska 0
 
 
   
Round 1 M3 24.06.14:00  
 
 
   
Haoyu Liu 3
 
 
 
 
 
Sara Maria Santos Castro Costa 0
 
 
   
Round 1 M4 24.06.14:00  
 
 
   
Aneta Kucerova 3
 
 
 
 
 
Alicja Lesniak 3
 
 
   
Round 1 M5 24.06.14:00  
 
 
   
Malca Dumez 0
 
 
 
 
 
Simone Broersen 0
 
 
   
Round 1 M6 24.06.14:00  
 
 
   
Yolanda King 3
 
 
 
 
 
Victoria Lauenroth 0
 
 
   
Round 1 M7 24.06.14:00  
 
 
   
Sandra Wabik 3
 
 
 
 
 
Maria Margarida Rodrigues 0
 
 
   
Round 1 M8 24.06.14:00  
 
 
   
Svetlana Mokhnacheva 3
 
 
 
 
 
Karolina Mlynarova 3
 
 
   
Round 1 M9 24.06.14:30  
 
 
   
Christel Petiet 0
 
 
 
 
 
Claire Maugein 2
 
 
   
Round 1 M10 24.06.14:30  
 
 
   
Kinga Falarz 3
 
 
 
 
 
Gwen Geronimi 1
 
 
   
Round 1 M11 24.06.14:30  
 
 
   
Paulina Nowacka 3
 
 
 
 
 
Michaela Havlíčková 0
 
 
   
Round 1 M12 24.06.14:30  
 
 
   
Natalia Bak 3
 
 
 
 
 
Romy Gielings 0
 
 
   
Round 1 M13 24.06.14:30  
 
 
   
Karolina Lalak 3
 
 
 
 
 
Qiwen Xiao 3
 
 
   
Round 1 M14 24.06.14:30  
 
 
   
Ann-Kristin Adleff 0
 
 
 
 
 
Maria Tsaptsinos 3
 
 
   
Round 1 M15 24.06.14:30  
 
 
   
Katarzyna Ślifirczyk 0
 
 
 
 
 
Marina Berho 0
 
 
   
Round 1 M16 24.06.14:30  
 
 
   
Ekaterina Guseva 3
 
 
 
2nd round
 
 
 
 
Anna Blazhko 3
 
 
   
   
   
2nd Round M1 24.06.16:00  
 
 
   
   
   
Katarzyna Osinska 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Haoyu Liu 2
 
 
   
   
   
2nd Round M2 24.06.16:00  
 
 
   
   
   
Aneta Kucerova 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alicja Lesniak 2
 
 
   
   
   
2nd Round M3 24.06.16:00  
 
 
   
   
   
Yolanda King 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sandra Wabik 0
 
 
   
   
   
2nd Round M4 24.06.16:00  
 
 
   
   
   
Svetlana Mokhnacheva 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karolina Mlynarova 3
 
 
   
   
   
2nd Round M5 24.06.16:00  
 
 
   
   
   
Kinga Falarz 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paulina Nowacka 3
 
 
   
   
   
2nd Round M6 24.06.16:00  
 
 
   
   
   
Natalia Bak 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karolina Lalak 2
 
 
   
   
   
2nd Round M7 24.06.16:00  
 
 
   
   
   
Qiwen Xiao 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Tsaptsinos 1
 
 
   
   
   
2nd Round M8 24.06.16:00  
 
 
   
   
   
Ekaterina Guseva 3
 
 
 
 
 
Quarter Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
Anna Blazhko 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quater Final 1 25.06.10:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Aneta Kucerova 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yolanda King 1
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quater Final 2 25.06.10:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Svetlana Mokhnacheva 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karolina Mlynarova 1
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quater Final 3 25.06.10:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Paulina Nowacka 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Qiwen Xiao 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quater Final 4 25.06.10:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Ekaterina Guseva 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Semi Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anna Blazhko 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Semi final 1 25.06.12:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Svetlana Mokhnacheva 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paulina Nowacka 1
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Semi final 2 25.06.12:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Ekaterina Guseva 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anna Blazhko 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Final 25.06.16:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Ekaterina Guseva 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anna Blazhko
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rank Competitor University
1 Blazhko Anna Kazan Innovative University named after V.G. Timiryasov (RUS)
2 Guseva Ekaterina Kazan Innovative University named after V.G. Timiryasov (RUS)
3 Mokhnacheva Svetlana Kazan Innovative University named after V.G. Timiryasov (RUS)
3 Nowacka Paulina University School of Physical Education in Wroclaw (POL)
5 King Yolanda University of Nottingham (GBR)
5 Xiao Qiwen University of Paris 13 (FRA)
5 Mlynarova Karolina University Palacky Olomouc (CZE)
5 Kucerova Aneta University Palacky Olomouc (CZE)
9 Lesniak Alicja Kozminski University (POL)
9 Bak Natalia Kozminski University (POL)
9 Tsaptsinos Maria University of Nottingham (GBR)
9 Liu Haoyu University of Nottingham (GBR)
9 Wabik Sandra University School of Physical Education in Wroclaw (POL)
9 Osinska Katarzyna University School of Physical Education in Wroclaw (POL)
9 Falarz Kinga Jan Dlugosz University in Czestochowa (POL)
17 Broersen Simone University of Amsterdam (NED)
17 Adleff Ann-Kristin University of Hamburg (GER)
17 Lauenroth Victoria University of Hamburg (GER)
17 Santos Castro Costa Sara Maria University of Porto (POR)
17 Rodrigues Maria Margarida University of Porto (POR)
17 Havlíčková Michaela The University of Economics in Prague (CZE)
17 Geronimi Gwen University of Paris 13 (FRA)
17 Gielings Romy University of Amsterdam (NED)
17 Berho Marina University of Bordeaux (FRA)
17 Gouressy Hadidiatou University of Paris 13 (FRA)
17 Maugein Claire University of Bordeaux (FRA)
17 Dumez Malca University of Paris 13 (FRA)
17 Załomska Roksana Jan Dlugosz University in Czestochowa (POL)
17 Perraud Axelle University of Bordeaux (FRA)
17 Ślifirczyk Katarzyna Jan Dlugosz University in Czestochowa (POL)
17 Lalak Karolina Kozminski University (POL)
17 Petiet Christel University of Amsterdam (NED)
33 Zykova Petra The University of Economics in Prague (CZE)
33 Strik Rianne University of Amsterdam (NED)
33 Ruzickova Lucie The University of Economics in Prague (CZE)
33 Nobre Guimaraes Martins Teixeira Ines University of Porto (POR)
33 Dahlke Bianca University of Hamburg (GER)
33 Dabrowska Aleksandra Kozminski University (POL)
33 Danova Andrea University Palacky Olomouc (CZE)

Results and data handling by Furki sport