European Universities
3x3 Basketball Championship 2017
3x3 Basketball / Men
Final Ranking


Preliminary

Group A, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Split Uni (1) 4 4 0 8 75 41 +34
2 Technion Israel 4 3 1 6 63 56 +7
3 Montenegro Uni 4 2 2 4 43 61 -18
4 Shumen Uni 4 1 3 2 51 58 -7
5 Pecs Uni 4 0 4 0 31 47 -16
Group B, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Kragujevac Uni 5 5 0 10 106 56 +50
2 Saint-Petersburg 5 4 1 8 79 62 +17
3 Middle East Tech (2) 5 2 3 (2) 4 82 81 (+3) +1
4 Veliko Turnovo Uni (2) 5 2 3 (2) 4 77 84 (+1) -7
5 Vasyl Stefanyk Uni (2) 5 2 3 (2) 4 64 72 (-4) -8
6 North Uni 5 0 5 0 48 101 -53
( ) Head to head matches between teams with equal total points
Group C, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Split Uni (2) 5 4 1 8 75 55 +20
2 Wroclaw Tech Uni (1) 5 3 2 (2) 6 75 61 (+10) +14
3 Primorska Uni (1) 5 3 2 (0) 6 67 70 (-10) -3
4 Ploiesti Uni (1) 5 2 3 (2) 4 71 63 (+7) +8
5 Budapest Tech Uni (1) 5 2 3 (0) 4 46 57 (-7) -11
6 Nova Lisbon 5 1 4 2 42 70 -28
( ) Head to head matches between teams with equal total points
Group D, Ranking and schedule
Ranking Team Played Won Lost Points For Against Difference
1 Ljubljana Uni (1) 5 4 1 (2) 8 89 76 (+3) +13
2 Genova Uni (1) 5 4 1 (0) 8 62 50 (-3) +12
3 Girona Uni 5 3 2 6 65 61 +4
4 Budapest Physical Ed 5 2 3 4 59 59 0
5 Minho Uni (1) 5 1 4 (2) 2 48 68 (+2) -20
6 Bordeaux Uni (1) 5 1 4 (0) 2 57 66 (-2) -9
( ) Head to head matches between teams with equal total points
Last 16
 
 
 
 
 
Wroclaw Tech Uni 21
 
 
Last 16 - 1 27.07.21:05  
 
 
Middle East Tech 11
 
 
 
 
 
 
 
Saint-Petersburg 19
 
 
Last 16 - 4 27.07.22:05  
 
 
Primorska Uni 15
 
 
 
 
 
 
 
Technion Israel 12
 
 
Last 16 - 2 27.07.21:35  
 
 
Girona Uni 19
 
 
 
 
 
 
 
Genova Uni 10
 
 
Last 16 - 3 27.07.21:45  
 
 
Montenegro Uni 8
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Minho Uni 18
 
 
Men 13-23 place M1 28.07.10:00  
 
 
Nova Lisbon 8
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Shumen Uni 10
 
 
Men 13-23 place M2 28.07.10:20  
 
 
Pecs Uni 9
 
 
 
 
 
 
 
Bordeaux Uni 15
 
 
Men 13-23 place M3 28.07.10:40  
 
 
North Uni 10
 
 
Quarterfinals
 
 
Split Uni (1) 14
 
 
   
Quaterfinals M1 28.07.10:00  
 
 
   
Wroclaw Tech Uni 7
 
 
 
 
 
Ljubljana Uni 15
 
 
   
Quarterfinal M2 28.07.10:40  
 
 
   
Saint-Petersburg 22
 
 
 
 
 
Split Uni (2) 16
 
 
   
Quarterfinals M3 28.07.11:20  
 
 
   
Girona Uni 13
 
 
 
 
 
Kragujevac Uni 21
 
 
   
Quarterfinals M4 28.07.12:00  
 
 
   
Genova Uni 11
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Minho Uni 10
 
 
   
Men 13-23 place M4 28.07.12:00  
 
 
   
Veliko Turnovo Uni 13
 
 
 
 
 
Budapest Tech Uni 14
 
 
   
Men 13-23 place M5 28.07.12:20  
 
 
   
Budapest Physical Ed 19
 
 
 
 
 
Shumen Uni 10
 
 
   
Men 13-23 place M6 28.07.12:40  
 
 
   
Vasyl Stefanyk Uni 0
 
 
 
 
 
Bordeaux Uni 9
 
 
   
Men 13-23 place M7 28.07.12:40  
 
 
   
Ploiesti Uni 12
 
 
 
Semifinals
 
 
 
 
Split Uni (1) 17
 
 
   
   
   
Semifinals M1 28.07.19:10  
 
 
   
   
   
Saint-Petersburg 18
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Split Uni (2) 17
 
 
   
   
   
Semifinals M2 28.07.19:50  
 
 
   
   
   
Kragujevac Uni 21
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wroclaw Tech Uni 14
 
 
   
   
   
Classification games 5th place M1 28.07.17:30  
 
 
   
   
   
Ljubljana Uni 9
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Girona Uni 10
 
 
   
   
   
Classification games 5th place M2 28.07.17:50  
 
 
   
   
   
Genova Uni 12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Technion Israel 16
 
 
   
   
   
Classification games 9th place M1 28.07.15:50  
 
 
   
   
   
Middle East Tech 18
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Montenegro Uni 12
 
 
   
   
   
Classification games 9th place M2 28.07.16:10  
 
 
   
   
   
Primorska Uni 21
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Minho Uni 9
 
 
   
   
   
Men 13-23 place M8 28.07.13:00  
 
 
   
   
   
Budapest Physical Ed 11
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Shumen Uni 19
 
 
   
   
   
Men 13-23 place M9 28.07.13:20  
 
 
   
   
   
Ploiesti Uni 8
 
 
 
 
 
Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
Saint-Petersburg 17
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Final M 28.07.21:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Kragujevac Uni 21
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Split Uni (1) 12
 
 
   
   
   
   
   
   
   
3rd place game 28.07.20:50  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Split Uni (2) 19
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wroclaw Tech Uni 14
 
 
   
   
   
   
   
   
   
5th place game 28.07.18:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Genova Uni 6
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ljubljana Uni 22
 
 
   
   
   
   
   
   
   
7th place game M 28.07.18:10  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Girona Uni 18
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Middle East Tech 16
 
 
   
   
   
   
   
   
   
9th game place M 28.07.17:10  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Primorska Uni 19
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Budapest Physical Ed 8
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Men 13-23 place M10 28.07.16:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Shumen Uni 9
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kragujevac Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Split Uni (2)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wroclaw Tech Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ljubljana Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Primorska Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Shumen Uni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rank Team
1 University of Kragujevac (SRB)
2 Saint-Petersburg State University of Technology and Design (RUS)
3 University of Split (2) (CRO)
4 University of Split (1) (CRO)
5 Wroclaw University of Science and Technology (POL)
6 University of Genova (ITA)
7 University of Ljubljana (SLO)
8 University of Girona (ESP)
9 University of Primorska (SLO)
10 Middle East Technical University (TUR)
11 Technion - Israel Institute of Technology (ISR)
12 University of Montenegro (MGO)
13 University of Shumen (BUL)
14 University of Physical Education (HUN)
15 University of Minho (POR)
16 Petroleum-Gas University of Ploiesti (ROU)
17 University of Bordeaux (FRA)
18 Budapest University of Technology and Economics (HUN)
19 St. Cyril and St Methodius University of Veliko Turnovo (BUL)
20 Vasyl Stefanyk Precarpathian National University (UKR)
21 University North (CRO)
22 University of Pecs (HUN)
23 Nova University of Lisbon (POR)

Results and data handling by Furki sport