European Universities
Games 2018
Table Tennis / Mens Singles
Final Ranking
Round 1
 
Ibrahim Gündüz 3
 
 
Round 1 #1 16.07.10:00  
 
 
Adrien Ecuyer 0
 
 
 
David Philip Sebastian Steen 0
 
 
Round 1 #2 16.07.10:00  
 
 
Jorge Daniel Teixeira Costa 3
 
 
 
Quentin Morvan 3
 
 
Round 1 #3 16.07.10:00  
 
 
Trung Nguyen 0
 
 
 
Rodolfo Costeira Matos Andrade Pedra 1
 
 
Round 1 #4 16.07.10:00  
 
 
Christoph Füllner 3
 
 
 
Michael Pfeiffer 3
 
 
Round 1 #5 16.07.10:00  
 
 
Tristan Gläs 0
 
 
 
Pavel Weinstein 3
 
 
Round 1 #6 16.07.10:00  
 
 
Selim Güler 0
 
 
 
Adam Harrison 3
 
 
Round 1 #7 16.07.10:00  
 
 
Vytautas Rybakas 0
 
 
 
Luke Tattersall 0
 
 
Round 1 #8 16.07.10:00  
 
 
Lukasz Nadolski 3
 
 
 
Mateusz Gołębiowski 3
 
 
Round 1 #9 16.07.10:30  
 
 
Matas Vilkas 1
 
 
 
Derek Rodink 0
 
 
Round 1 #10 16.07.10:30  
 
 
Matheo Le Guenno 3
 
 
 
Antonio Carlos Moreira Malheiro 3
 
 
Round 1 #11 16.07.10:30  
 
 
Lukas Wenda 2
 
 
 
Vasco Ribeiro 0
 
 
Round 1 #12 16.07.10:30  
 
 
Roman Rezetka 3
 
 
 
Jan Ebentheuer Barceló 3
 
 
Round 1 #13 16.07.10:30  
 
 
Lukas Kurfer 2
 
 
 
David Eckl 3
 
 
Round 1 #14 16.07.10:30  
 
 
Petter Punnonen 1
 
 
 
Marcus Giles 3
 
 
Round 1 #15 16.07.10:30  
 
 
Corentin Lamaze 1
 
 
 
Gustaf Ericson 2
 
 
Round 1 #16 16.07.10:30  
 
 
Gençay Menge 3
 
 
 
Ondrej Bajger 3
 
 
Round 1 #17 16.07.11:00  
 
 
Ignas Navickas 0
 
 
 
Marius Mandl 3
 
 
Round 1 #18 16.07.11:00  
 
 
Corentin Saillour 2
 
 
 
Jyri Pulkkinen 3
 
 
Round 1 #19 16.07.11:00  
 
 
Dinis Pedro Marreiros Oliveira 0
 
 
 
Timothy Denby 2
 
 
Round 1 #20 16.07.11:00  
 
 
Jakob Schmid 3
 
 
 
Mateusz Czernik 0
 
 
Round 1 #21 16.07.11:00  
 
 
Ziver Gündüz 3
 
 
 
Stephan Tromer 3
 
 
Round 1 #22 16.07.11:00  
 
 
Joseph Pilkington 0
 
 
 
Gonçalo Amorim Álvares Ribeiro 1
 
 
Round 1 #23 16.07.11:00  
 
 
Marcus Nils Lindkvist 3
 
 
 
Jean Nicolas Brusenbauch 1
 
 
Round 1 #24 16.07.11:00  
 
 
Ali Afşin Gül 3
 
 
 
Piotr Cyrnek 3
 
 
Round 1 #25 16.07.11:30  
 
 
Emil Jonas Helge Jangvik 0
 
 
 
Maximilian Schmitt 0
 
 
Round 1 #26 16.07.11:30  
 
 
Turgut Polat 3
 
 
 
João Daniel Loureiro Neves 3
 
 
Round 1 #27 16.07.11:30  
 
 
Tiago André Camões Pessoa 0
 
 
 
Kin Fung Chan 3
 
 
Round 1 #28 16.07.11:30  
 
 
Luis Mugele 0
 
 
 
Michal Benes 3
 
 
Round 1 #29 16.07.11:30  
 
 
Nico Berhard 0
 
 
 
Ernestas Mincevicius 3
 
 
Round 1 #30 16.07.11:30  
 
 
Jouni Nousiainen 0
 
 
 
Gabriel Achampong 3
 
 
Round 1 #31 16.07.11:30  
 
 
Maxime Bourg 1
 
 
 
Martijn Heemskerk 0
 
 
Round 1 #32 16.07.11:30  
 
 
Abdullah Talha Yigenler 3
 
 
Round 2
 
 
Ibrahim Gündüz 3
 
 
   
2nd Round M#1 16.07.17:00  
 
 
   
Jorge Daniel Teixeira Costa 0
 
 
 
 
 
Quentin Morvan 3
 
 
   
2nd Round M#2 16.07.17:00  
 
 
   
Christoph Füllner 0
 
 
 
 
 
Michael Pfeiffer 0
 
 
   
2nd Round M#3 16.07.17:00  
 
 
   
Pavel Weinstein 3
 
 
 
 
 
Adam Harrison 0
 
 
   
2nd Round M#4 16.07.17:00  
 
 
   
Lukasz Nadolski 3
 
 
 
 
 
Mateusz Gołębiowski 3
 
 
   
2nd Round M#5 16.07.17:00  
 
 
   
Matheo Le Guenno 0
 
 
 
 
 
Antonio Carlos Moreira Malheiro 2
 
 
   
2nd Round M#6 16.07.17:00  
 
 
   
Roman Rezetka 3
 
 
 
 
 
Jan Ebentheuer Barceló 3
 
 
   
2nd Round M#7 16.07.17:00  
 
 
   
David Eckl 1
 
 
 
 
 
Marcus Giles 3
 
 
   
2nd Round M#8 16.07.17:00  
 
 
   
Gençay Menge 2
 
 
 
 
 
Ondrej Bajger 3
 
 
   
2nd Round M#9 16.07.17:30  
 
 
   
Marius Mandl 0
 
 
 
 
 
Jyri Pulkkinen 3
 
 
   
2nd Round M#10 16.07.17:30  
 
 
   
Jakob Schmid 1
 
 
 
 
 
Ziver Gündüz 3
 
 
   
2nd Round M#11 16.07.17:30  
 
 
   
Stephan Tromer 1
 
 
 
 
 
Marcus Nils Lindkvist 0
 
 
   
2nd Round M#12 16.07.17:30  
 
 
   
Ali Afşin Gül 3
 
 
 
 
 
Piotr Cyrnek 3
 
 
   
2nd Round M#13 16.07.17:30  
 
 
   
Turgut Polat 0
 
 
 
 
 
João Daniel Loureiro Neves 3
 
 
   
2nd Round M#14 16.07.17:30  
 
 
   
Kin Fung Chan 1
 
 
 
 
 
Michal Benes 3
 
 
   
2nd Round M#15 16.07.17:30  
 
 
   
Ernestas Mincevicius 0
 
 
 
 
 
Gabriel Achampong 0
 
 
   
2nd Round M#16 16.07.17:30  
 
 
   
Abdullah Talha Yigenler 3
 
 
 
Round 3
 
 
 
 
Ibrahim Gündüz 3
 
 
   
   
   
3rd Round M#1 17.07.11:30  
 
 
   
   
   
Quentin Morvan 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pavel Weinstein 0
 
 
   
   
   
3rd Round M#2 17.07.11:30  
 
 
   
   
   
Lukasz Nadolski 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mateusz Gołębiowski 3
 
 
   
   
   
3rd Round M#3 17.07.11:30  
 
 
   
   
   
Roman Rezetka 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jan Ebentheuer Barceló 1
 
 
   
   
   
3rd Round M#4 17.07.11:30  
 
 
   
   
   
Marcus Giles 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ondrej Bajger 3
 
 
   
   
   
3rd Round M#5 17.07.11:30  
 
 
   
   
   
Jyri Pulkkinen 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ziver Gündüz 3
 
 
   
   
   
3rd Round M#6 17.07.11:30  
 
 
   
   
   
Ali Afşin Gül 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Piotr Cyrnek 2
 
 
   
   
   
3rd Round M#7 17.07.11:30  
 
 
   
   
   
João Daniel Loureiro Neves 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Michal Benes 2
 
 
   
   
   
3rd Round M#8 17.07.11:30  
 
 
   
   
   
Abdullah Talha Yigenler 3
 
 
 
 
 
Quarter Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
Ibrahim Gündüz 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final #1 17.07.16:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Lukasz Nadolski 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mateusz Gołębiowski 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final #2 17.07.16:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Marcus Giles 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ondrej Bajger 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final #3 17.07.16:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Ziver Gündüz 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
João Daniel Loureiro Neves 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final #4 17.07.16:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Abdullah Talha Yigenler 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Semi Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ibrahim Gündüz 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Semi Final #1 18.07.11:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Mateusz Gołębiowski 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ondrej Bajger 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Semi Final #2 18.07.11:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Abdullah Talha Yigenler 3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ibrahim Gündüz 3
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Final 18.07.16:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Abdullah Talha Yigenler 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ibrahim Gündüz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rank Competitor University
1 Gündüz Ibrahim Nisantasi University (TUR)
2 Yigenler Abdullah Talha Nisantasi University (TUR)
3 Gołębiowski Mateusz Rzeszow University of Technology (POL)
3 Bajger Ondrej Technical University of Ostrava (CZE)
5 Nadolski Lukasz Rzeszow University of Technology (POL)
5 Giles Marcus University of Nottingham (GBR)
5 Loureiro Neves João Daniel University of Porto (POR)
5 Gündüz Ziver Nisantasi University (TUR)
9 Morvan Quentin University of Western Brittany (FRA)
9 Ebentheuer Barceló Jan Karlsruhe Institute of Technology (GER)
9 Rezetka Roman Technical University of Ostrava (CZE)
9 Pulkkinen Jyri University of Eastern Finland (FIN)
9 Benes Michal Technical University of Ostrava (CZE)
9 Gül Ali Afşin Marmara University (TUR)
9 Weinstein Pavel University of Applied Sciences St. Polten (AUT)
9 Cyrnek Piotr Rzeszow University of Technology (POL)
17 Mincevicius Ernestas Vytautas Magnus University (LTU)
17 Tromer Stephan University of Twente (NED)
17 Lindkvist Marcus Nils University of Gothenburg (SWE)
17 Moreira Malheiro Antonio Carlos University of Porto (POR)
17 Eckl David University of Sheffield (GBR)
17 Schmid Jakob Karlsruhe Institute of Technology (GER)
17 Füllner Christoph Karlsruhe Institute of Technology (GER)
17 Mandl Marius University of Applied Sciences St. Polten (AUT)
17 Pfeiffer Michael Karlsruhe Institute of Technology (GER)
17 Harrison Adam University of Nottingham (GBR)
17 Teixeira Costa Jorge Daniel University of Porto (POR)
17 Chan Kin Fung University of Sheffield (GBR)
17 Menge Gençay Marmara University (TUR)
17 Polat Turgut Marmara University (TUR)
17 Le Guenno Matheo University of Western Brittany (FRA)
17 Achampong Gabriel University of Nottingham (GBR)
33 Pilkington Joseph University of Nottingham (GBR)
33 Vilkas Matas Vytautas Magnus University (LTU)
33 Navickas Ignas Vytautas Magnus University (LTU)
33 Mugele Luis Karlsruhe Institute of Technology (GER)
33 Schmitt Maximilian Saarland University (GER)
33 Bourg Maxime University of Lorraine (FRA)
33 Costeira Matos Andrade Pedra Rodolfo University of Coimbra (POR)
33 Tattersall Luke University of Sheffield (GBR)
33 Jangvik Emil Jonas Helge University of Gothenburg (SWE)
33 Kurfer Lukas Saarland University (GER)
33 Wenda Lukas University of Applied Sciences St. Polten (AUT)
33 Punnonen Petter University of Eastern Finland (FIN)
33 Saillour Corentin University of Western Brittany (FRA)
33 Steen David Philip Sebastian University of Gothenburg (SWE)
33 Gläs Tristan Saarland University (GER)
33 Czernik Mateusz Rzeszow University of Technology (POL)
33 Ecuyer Adrien University of Lorraine (FRA)
33 Nguyen Trung University of Twente (NED)
33 Denby Timothy University of Sheffield (GBR)
33 Berhard Nico Saarland University (GER)
33 Heemskerk Martijn University of Twente (NED)
33 Camões Pessoa Tiago André University of Coimbra (POR)
33 Ericson Gustaf University of Gothenburg (SWE)
33 Marreiros Oliveira Dinis Pedro University of Coimbra (POR)
33 Nousiainen Jouni University of Eastern Finland (FIN)
33 Rybakas Vytautas Vytautas Magnus University (LTU)
33 Rodink Derek University of Twente (NED)
33 Ribeiro Vasco University of Coimbra (POR)
33 Güler Selim Marmara University (TUR)
33 Amorim Álvares Ribeiro Gonçalo University of Porto (POR)
33 Brusenbauch Jean Nicolas Saarland University (GER)
33 Lamaze Corentin University of Lorraine (FRA)

Results and data handling by Furki sport