Badminton / Men Singles
Final Ranking
First round
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lennart Konder 2
 
 
Round 1 #4 28.07.11:20  
 
 
Thibault Maxime Bernetti 1
 
 
 
 
 
 
 
Jan Thiele 2
 
 
Round 1 #6 28.07.11:20  
 
 
Lucien Mulberg 0
 
 
 
 
 
 
 
Stavros Hadjicostis 0
 
 
Round 1 #8 28.07.12:10  
 
 
Jan Viktora 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marton Szerecz 2
 
 
Round 1 #12 28.07.12:10  
 
 
Tomas Baeta Martins Correia 0
 
 
 
 
 
 
 
Fran Pipunic 0
 
 
Round 1 #14 28.07.12:10  
 
 
Sijie Wei 2
 
 
 
 
 
 
 
Krzysztof Jakowczuk 2
 
 
Round 1 #16 28.07.12:10  
 
 
Ihor Kalinichenko 0
 
 
 
Filip Jagar 0
 
 
Round 1 #17 28.07.12:10  
 
 
David Walsh 2
 
 
 
 
 
 
 
Nicolas Dimitri Gerber 2
 
 
Round 1 #19 28.07.11:35  
 
 
James Lin 0
 
 
 
 
 
 
 
Sebestyen Nagy 1
 
 
Round 1 #21 28.07.11:35  
 
 
Ivan Medynskyi 2
 
 
 
 
 
 
 
Michal Gomola 0
 
 
Round 1 #23 28.07.11:20  
 
 
Mykhailo Vyshnevyi 2
 
 
 
 
 
 
 
Rodrigo Mauricio Dias 2
 
 
Round 1 #25 28.07.12:10  
 
 
Orestis Pissis 0
 
 
 
 
 
 
 
Maciej Gomola 2
 
 
Round 1 #27 28.07.12:45  
 
 
Atithya Maheshwari 1
 
 
 
 
 
 
 
Miklos Vegh 1
 
 
Round 1 #29 28.07.12:45  
 
 
Conor Bradley 2
 
 
Secound round
 
 
John Torjussen 2
 
 
   
Round 2#1 28.07.13:20  
 
 
   
Hendrik Waldyk-hoffmann 0
 
 
 
 
 
Tymoteusz Malik 2
 
 
   
Round 2 #2 28.07.13:40  
 
 
   
Lennart Konder 1
 
 
 
 
 
Viacheslav Yakovlev 2
 
 
   
Round 2 #3 28.07.13:40  
 
 
   
Jan Thiele 0
 
 
 
 
 
Michal Matysiak 2
 
 
   
Round 2 #4 28.07.13:55  
 
 
   
Jan Viktora 0
 
 
 
 
 
Oleksandr Shmundiak 2
 
 
   
Round 2 #5 28.07.13:20  
 
 
   
Baptiste Bordier 0
 
 
 
 
 
Gabin Bertapelle 0
 
 
   
Round 2 #6 28.07.13:55  
 
 
   
Marton Szerecz 2
 
 
 
 
 
Gregoire Deschamp 0
 
 
   
Round 2 #7 28.07.13:55  
 
 
   
Sijie Wei 2
 
 
 
 
 
Joao Leong Chang 0
 
 
   
Round 2 #8 28.07.13:55  
 
 
   
Krzysztof Jakowczuk 2
 
 
 
 
 
David Walsh 2
 
 
   
Round 2 #9 28.07.14:15  
 
 
   
Moritz Rappen 0
 
 
 
 
 
Nicolas Dimitri Gerber 1
 
 
   
Round 2 #10 28.07.14:15  
 
 
   
Amaury Lievre 2
 
 
 
 
 
Ivan Medynskyi 2
 
 
   
Round 2 #11 28.07.14:30  
 
 
   
Jakub Wydra 0
 
 
 
 
 
Mykhailo Vyshnevyi 0
 
 
   
Round 2 #12 28.07.14:30  
 
 
   
Jiri Kral 2
 
 
 
 
 
Rodrigo Mauricio Dias 2
 
 
   
Round 2 #13 28.07.14:30  
 
 
   
Jonas Kaiser 0
 
 
 
 
 
Maciej Gomola 0
 
 
   
Round 2 #14 28.07.14:30  
 
 
   
Hlib Beketov 2
 
 
 
 
 
Conor Bradley 0
 
 
   
Round 2 #15 28.07.14:50  
 
 
   
Marcin Nowak 2
 
 
 
 
 
Lukasz Cimosz 0
 
 
   
Round 2 #16 28.07.13:20  
 
 
   
Valentin Singer 2
 
 
 
Third round
 
 
 
 
John Torjussen 2
 
 
   
   
   
Round 3 #1 28.07.18:00  
 
 
   
   
   
Tymoteusz Malik 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viacheslav Yakovlev 2
 
 
   
   
   
Round 3 #2 28.07.18:00  
 
 
   
   
   
Michal Matysiak 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oleksandr Shmundiak 2
 
 
   
   
   
Round 3 #3 28.07.18:00  
 
 
   
   
   
Marton Szerecz 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sijie Wei 1
 
 
   
   
   
Round 3 #4 28.07.18:00  
 
 
   
   
   
Krzysztof Jakowczuk 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
David Walsh 0
 
 
   
   
   
Round 3 #5 28.07.18:35  
 
 
   
   
   
Amaury Lievre 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ivan Medynskyi 0
 
 
   
   
   
Round 3 #6 28.07.18:35  
 
 
   
   
   
Jiri Kral 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrigo Mauricio Dias 2
 
 
   
   
   
Round 3 #7 28.07.18:35  
 
 
   
   
   
Hlib Beketov 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marcin Nowak 0
 
 
   
   
   
Round 3 #8 28.07.17:25  
 
 
   
   
   
Valentin Singer 2
 
 
 
 
 
Quarter finals
 
 
 
 
 
 
 
 
John Torjussen 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final 1 29.07.11:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Viacheslav Yakovlev 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oleksandr Shmundiak 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final 2 29.07.11:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Krzysztof Jakowczuk 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Amaury Lievre 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final 3 29.07.10:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Jiri Kral 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrigo Mauricio Dias 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Quarter Final 4 29.07.10:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
Valentin Singer 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Semi finals
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
John Torjussen 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Semi Final 1 29.07.14:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Oleksandr Shmundiak 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jiri Kral 0
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Semi Final 2 29.07.14:00  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Valentin Singer 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Finals
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
John Torjussen 2
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Final 30.07.10:30  
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Valentin Singer 0
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
John Torjussen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rank Competitor University
1 John Torjussen University of Nottingham (GBR)
2 Valentin Singer University of Bordeaux (FRA)
3 Jiri Kral University of West Bohemia (CZE)
3 Oleksandr Shmundiak Vytautas Magnus University (LTU)
5 Rodrigo Mauricio Dias Nova University of Lisbon (POR)
5 Amaury Lievre University of Bordeaux (FRA)
5 Krzysztof Jakowczuk Gdansk University of Technology (POL)
5 Viacheslav Yakovlev National University of Shipbuilding named after Admiral Makarov (UKR)
9 Michal Matysiak Gdansk University of Technology (POL)
9 Sijie Wei University of Nottingham (GBR)
9 Hlib Beketov National Technical University Kharkiv Polytechnical Institute (UKR)
9 Marton Szerecz University of Pecs (HUN)
9 David Walsh Technological University of Dublin (IRL)
9 Marcin Nowak Gdansk University of Technology (POL)
9 Ivan Medynskyi Vytautas Magnus University (LTU)
9 Tymoteusz Malik Jozef Pilsudski Academy of Physical Education in Warsaw (POL)
17 Maciej Gomola Jozef Pilsudski Academy of Physical Education in Warsaw (POL)
17 Mykhailo Vyshnevyi National Technical University Kharkiv Polytechnical Institute (UKR)
17 Jonas Kaiser University of Duisburg-Essen (GER)
17 Lukasz Cimosz Wroclaw University of Science of Technology (POL)
17 Hendrik Waldyk-hoffmann University of Duisburg-Essen (GER)
17 Lennart Konder German Sport University Cologne (GER)
17 Conor Bradley Technological University of Dublin (IRL)
17 Nicolas Dimitri Gerber University of Lausanne (SUI)
17 Gregoire Deschamp University of Bordeaux (FRA)
17 Joao Leong Chang Nova University of Lisbon (POR)
17 Gabin Bertapelle University of Strasbourg (FRA)
17 Baptiste Bordier University of Lausanne (SUI)
17 Jan Thiele German Sport University Cologne (GER)
17 Jan Viktora University of West Bohemia (CZE)
17 Moritz Rappen German Sport University Cologne (GER)
33 Stavros Hadjicostis University of Cyprus (CYP)
33 Miklos Vegh University of Pecs (HUN)
33 James Lin University of Oxford (GBR)
33 Fran Pipunic University of Zagreb (CRO)
33 Orestis Pissis University of Cyprus (CYP)
33 Thibault Maxime Bernetti University of Lausanne (SUI)
33 Lucien Mulberg University of Oxford (GBR)
33 Michal Gomola Jozef Pilsudski Academy of Physical Education in Warsaw (POL)
33 Ihor Kalinichenko National University of Shipbuilding named after Admiral Makarov (UKR)
33 Filip Jagar University of Zagreb (CRO)
33 Sebestyen Nagy University of Pecs (HUN)
33 Tomas Baeta Martins Correia Nova University of Lisbon (POR)

Results and data handling by Furki sport